Hogyan növekedhetsz e-kereskedőként a kihívások ellenére?
2022. április 20-án megtartottuk online szakmai délután rendezvényünket, ahol a meghívott szakértők hat egymást követő előadásban hasznos tudásanyagot osztottak meg a résztvevőkkel:
- Merre tovább, e-kereskedelem? Kihívások és megoldások 2022-ben – Madar Norbert, GKI Digital, Vezető tanácsadó & Partner
- Szegedi butikból díjnyertes webáruház és márka, avagy a DRESSA sztori – Csányi Zoltán, Dressa, ügyvezető igazgató
- Miért szükséges az esztétikus design? – Kolozsi István (kolboid), fps ecosystem agency, tervező, design manager
- Növekedj tovább a Shopping-hirdetések segítségével! – Flekács Zoltán, Growww Digital, Head of Performance
- Külföldi piacnyitás: az utolsó esély a növekedésre? – Kovács Péter, Google Hungary, Domestic and YouTube Lead; beszélgetőpartner: Szabó László, Growww Digital, társtulajdonos, Google Certified Trainer for Export
- Út a milliárdos árbevételig: a Pelenka.hu sikersztorija – Csereklei Zoltán, Pelenka.hu, alapító
Merre tovább, e-kereskedelem?
Madar Norbert a GKI Digital vezető tanácsadója elhalmozta a hallgatóságot az aktuális statisztikákkal, trendekkel és szakmai következtetésekkel.
Az elmúlt két évben feje tetejére állt a világunk, és ez nagymértékben kihatott hazai e-kereskedelem alakulására is. A pandémia következményeként megjelenő negatív gazdasági hatások jelenleg komoly áruhiányban és áremelkedésben csúcsosodnak ki.
Mindezek mellett Magyarországon szintet lépett a piac digitális érettsége (pl. több online vásárlás, kártyás és online fizetési tranzakció, csomagautomaták elterjedése) – jelentősen bővült tehát az online kereskedelem, amely a hazai kiskereskedelemből ma már 10% feletti arányt képvisel.
A növekedés hátterében leginkább a gyakoribb vásárlások és kevésbé a vásárlók számának emelkedése áll. A regionális megoszlás tekintetében toronymagasan Budapest és Pest megye vezet, ahol az online vásárlók aránya 4-5-ször magasabb, mint a vidéki megyékben. Fontos figyelembe venni, hogy a legtöbb magyar online vásárló életkora a 30-59 éves sávba esik, tehát inkább idősebb, mint fiatalabb a fő e-kereskedelmi vásárlói réteg.
A vezető online kereskedelmi iparágak forgalom alapján:
- műszaki cikkek
- ruházat, sport
- játék, kultúra
- FMCG
- számítástechnika
Az utóbbi két évben ezek közül az FMCG szektor (pl. élelmiszerek, egyéb fogyasztási cikkek) növekedett a legnagyobb mértékben.
Sajnálatos, hogy a 30 legismertebb Magyarországon működő webáruház között (fogyasztói spontán márkaismertség alapján) mindössze 5 db 100%-ban magyar e-kereskedő kerülhet megemlítésre, és ezek is csak a 15. helytől szerepelnek a listán. Érdemes még megjegyezni, hogy a Kifli.hu-t a vásárlók többsége – tévesen – magyar cégnek véli, mert magyar márkanév alatt működik.
Annak ellenére, hogy a közelmúltban jelentősen növekedett a magyar e-kereskedelmi szektor, a kelet- és közép-európai régióban igen le van maradva, egyszerűen fogalmazva: még bőven van hová fejlődni.
Fontosabb e-kereskedelmi trendek:
- egyre népszerűbbek a kártyás fizetések
- a piaci turbulencia és kiélezettebb versenyhelyzet miatt fontosabb lesz a transzparencia, megbízhatóság és gyors kiszolgálás
- jobban elterjednek a csomagautomaták
- nagyobb online vásárlási igény lesz az FMCG árucikkek terén
A Dressa-sztori: szegedi butikból díjnyertes webáruház és márka
A Dressa tulajdonosa, Csányi Zoltán hasznos tanulságok kiemelésével mesélte el, honnan indult az üzletépítésben mintegy három évtizede és hogyan ért el mára kivételes sikereket a ruházati e-kereskedelemben.
A kezdetekben Szabadkán gyártottak baseball-sapkákat és adták el a horvát tengerparton, de a délszláv háború miatt Szegedre költöztek, ahol először talpbetéteket kezdtek árulni, majd harisnya-diszkontüzletet nyitottak. Komoly viszonteladói hálózatot építettek ki az országban, de a divattrendek megváltozása ismét váltásra kényszerítette vállalkozásukat.
Fehérneműt kezdtek gyártani, és a hálózaton keresztül értékesíteni, viszont nagy kihívást jelentettek az olcsó termékeket beszállító, vámot és áfát kikerülő távol-keleti versenytársak.
2003-ban elindult a harisnyadiszkont.hu webshop, amely dinamikusan növekedett, és 2010-re meghatározó szereplője lett a online ruhakereskedelmi szektornak. A 2010-es évek második felében szükségessé vált az újramárkázás, megvásárlásra került a Dressa, amely az elmúlt évek során látványosan növekedett, valamint számos díjban és elismerésben részesült.
A részletes sikertörténetet itt nézheted meg Zoltán tolmácsolásában:
Miért szükséges az esztétikus design?
Kolozsi István az fps ecosystem agency design managere előadásában összefoglalta, hogy miért érdemes szép, vonzó, esztétikus webdesignt mutatni a felhasználóknak, és ezt különféle kutatási adatokkal is alátámasztotta.
Az előadáson végigvonuló alapgondolat szerint egy dolog vagy személy esztétikus megjelenése számos előnyt hordoz magában, amely egy webshop esetében is érvényes:
- Ami szép és tetszik nekünk, arról pozitív lesz az első benyomásunk, és ez nagyban meghatározza a vele kapcsolatos későbbi döntéseinket (pl. szívesebben vásárolunk majd innen).
- Ha valamit szépnek tartunk, más tulajdonságait is hajlamosak vagyunk pozitívan megítélni.
- Ami szép, az könnyebben használható – jobban megtanulhatónak érezzük és toleránsabbak vagyunk az esetleges hibákkal szemben.
- Ami szép – így az esztétikus webdesign is –, bizalmat épít.
Nem szabad azonban elfelejteni, hogy a vonzó, esztétikus megjelenés csupán egy tényező a jó felhasználói élményt nyújtó elemekből. Egy webáruház esetében ugyanúgy oda kell figyelni pl. a megtalálhatóságra, használhatóságra vagy hitelességre, hogy jó eredményeket hozzon.
Az előadás videofelvételét itt nézheted meg:
A részletes leírást pedig István blogcikkjében olvashatod el az alábbi linken:
Növekedj tovább a Shopping-hirdetések segítségével!
Flekács Zoltán, a Growww Digital Performance Divíziójának vezetője folytatta az előadássorozatot. Kiemelte a Shopping-kampányokkal kapcsolatos, aktuálisan legfontosabb területeket, amelyeket egy e-kereskedőnek mindenképpen figyelembe kell vennie, hogy versenyben tudjon maradni.
- Először is legyenek rendben az alapok – helyes konverziómérés és kampánybeállítások, jó minőségű termék feed, illetve a CSS/CSP megoldás használata. Ha valahol hiányosságot látsz, azt mindenképpen javítsd!
- Performance Max – hamarosan már egy kattintással tudod majd upgrade-elni meglévő Smart Shopping kampányaidat a Performance Max kampányokra, melynek előnye, hogy nem lesz tanulási időszak, illetve hullámzó teljesítmény. Eddigi tapasztalataink szerint a PMax-hirdetések az esetek zömében jobban teljesítenek, mint a korábbi Smart Shopping hirdetések.
- A növekedéshez rendkívül hasznos a Shopping For Business Objectives (SFBO) keretrendszer alkalmazása. Ennek lényege, hogy az üzleti céloknak megfelelő kampánystruktúrát tudj létrehozni a különböző termékek, illetve termékkategóriák csoportokba rendezése (pl. fizikai tulajdonságok, árrés, raktárkészlet stb.) révén. Bővebb információt ebben a bejegyzésünkben találsz: Az üzletileg megtérülő Shopping-kampányok
Nézd meg Zoltán előadását ezen a felvételen:
Merjünk kilépni a dobozból és az országból
Kovács Péter (Google Hungary) és Szabó László (Growww Digital) izgalmas beszélgetést folytatott a régióban, illetve Magyarországon látható exportpiaci-körképről és lehetőségekről a következő kérdések mentén.
Hogy áll a magyar e-kereskedelem?
Míg az utóbbi két évben a járványhelyzet jócskán előrelendítette a szektort, most azt tapasztaljuk, hogy erősen lelassult a növekedés, a Google-költések is csupán kis mértékben emelkedtek az elmúlt negyedévekhez hasonlítva.
A Google keresési volumeneket tekintve elmondhatjuk, hogy míg a környező országokban az utóbbi hónapok során nagyobb mértékű visszaesés mutatkozott éves összehasonlításban, addig Magyarországon ez az érték pozitív maradt.
Ennek okaira egyelőre csak feltételezések vannak: pl. a magyar piac általában lassabban reagál a környezeti változásokra, így van még benne „tartalék”, illetve jelentősebb vásárlóerő-növelő hatása lehetett az szja-visszatérítéseknek és a 13. havi nyugdíjkifizetéséknek is.
Milyen a magyar e-kereskedelem helyzete a közép- és kelet-európai régióban?
Fáj, de muszáj kimondani: a magyar e-kereskedelem elmarad a régiós átlagszinttől, a cseh és szlovák exportvolumenhez és érettséghez képest pedig messze le van szakadva. Ha csak a Google hirdetési költések összesített értékét nézzük, a cseh online kereskedők ebben a ringben nem néhányszoros, hanem 10-15-szörös(!) súlyfölényben vannak – míg a cseh átlagversenyző nálunk egy 200 kilós gorilla, addig a magyar átlagkereskedő Csehországban egy 15 kilós kisgyerek.
Merre érdemes továbbhaladni?
A feladat nem kicsi: fel kell nőnünk és meg kell erősödnünk. Ehhez viszont mernünk kell terjeszkedni, ugyanis a tőkehiány és szaktudás nem lehet akadály – van itthon jócskán finanszírozási lehetőség és elegendő szürkeállomány, kreatív gondolkodás is. Fontos lenne a hazai piacra koncentráló (defenzív) magatartás helyett a külföldi bővülést megcélzó (offenzív) stratégiát választani.
Hazai webshopból is van elegendő a lakosság számához viszonyítva, a piac egészét lefedik Magyarországon, viszont – a csehekkel ellentétben – nincsenek top játékosok, akik elsősorban piacot akarnak építeni és nem csupán a profittermelés vagy osztalékkivétel lebeg a szemük előtt.
Ezenkívül a sikeres külföldi piacra lépés kulcsa a menedzsment megújítása, illetve a szemléletmódjának megváltoztatása, hogy képes legyen nagy lépéseket tenni a dinamikus növekedés megvalósítása felé. Ebben óriási segítséget tudnak nyújtani a venture capital cégek, amelyek nemcsak tőkét, hanem vezetési tudást is biztosítanak az ambiciózus kereskedővállalkozásoknak.
Segítségképpen a Growww Digital összeállított egy átfogó, 75 oldalas ismertetőanyagot (Ecommerce Export Guide) angol nyelven azoknak az e-kereskedőknek, akik keresik a külföldi piacépítési lehetőségeket.
Pelenka.hu – út a milliárdos árbevételig
A webináriumsorozatot Csereklei Zoltán, a Pelenka.hu alapítója zárta izgalmas és szemléletes előadásával. Vajon hogyan sikerült egy csaknem kétmilliárd éves bevételt hozó vállalkozást csupán néhány év alatt felépíteni?
A látványos növekedést megelőzte egy nagyon tudatos tervezési és kutatási fázis. A piaci felmérés, a validáció és a célcsoport igényeinek, problémáinak felmérése jelentette az alapot.
Az induláskor az ismertség- és hitelességnövelésben jól teljesített az influenszer-kommunikáció.
Ehhez társult a küldetés, amely a mai napig változatlan: nem elsősorban termékeket szeretnének eladni, hanem szolgáltatni, a kismamáknak segíteni szeretnének. Fontos, hogy ezt a vállalat valamennyi dolgozója is magáénak vallja.
Egyedi hangvétellel, sokoldalú marketingtevékenységgel (hírlevelek, fizetett hirdetések, közösségi média, blogolás, szórólapok, óriásplakátok, stb.) folyamatosan épült a márka és a forgalom is. Sikerült nagy számban visszatérő vásárlókra szert tenni, amely továbbra is alapvető célként szerepel a marketingaktivitásoknál.
Zoltán ezenkívül négy fő szempontot osztott meg, amelyek ebben a Pelenka.hu sikerében kulcsszerepet játszottak:
- Minden cég olyan, amilyenné a vezetője teszi – könnyű a körülményeket okolni a kudarcok miatt, de igazából a cégvezető tettei számítanak
- Tudatos tervezés (tudd előre, hogy mit akarsz felépíteni); tágabb kontextus (nézz körül a piacon, és hozz valami egyedit, innovatívat); akarj jobb lenni, legyél elhivatott és dolgozz örömmel
- Merj kockáztatni és hibázni – a hibákból ugyanis rengeteget tanulhatsz, kitapasztalhatod, mi működik és mi nem
- Legyen egy határozott víziód – egy távlati céllal a szemed előtt mindig tudod, merre kell lépned
Zoltán előadását az alábbi videón nézheted meg: